Depremde çöken Galeria’daki iş yerlerinde Suriyeli mültecilerin ‘kaydı’ çıktı

14 Mayıs’ta birlikte yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için seçim takvimi yayınlandı, seçmen kütükleri ve sandık güvenliği tartışması yeniden alevlendi.

Medyascope’dan Ferit Aslan’ın haberine göre Maraş depremlerinde bir bloğu çöken ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria’dan bir de ‘seçmen skandalı’ çıktı. Galeria’daki eşyalarını tahliye etmek için resmi belge alan vatandaşlar, mesken olarak kayıtlı olan ancak işyeri olarak kullandıkları dairelerde çok sayıda Suriyeli mültecinin kayıtlı olduğunu öğrendi.

‘NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ‘SİLEMEYİZ’ DİYOR’

20 yıldır büro olarak kullanılan bir adreste yedi Suriyelinin kayıtlı olduğu ortaya çıkarken, avukat Sertan Yentürk de altı yıl önce satın aldığı ve büro olarak kullandığı meskende iki Suriyeli’nin kayıtlı olduğunu tespit etti. Yentürk, “Nüfus Müdürlüğü’ne gittik, ‘silemeyiz’ diyorlar, sıkıntı çıkarıyorlar. Bir arkadaşımın evinde ise 11 Suriyeli çıktı. İnsanların nüfustan sadece evlerini değil, varsa işyeri olarak kullanılan meskenlerini de kontrol ettirmeleri gerekir” diye konuştu.

HDP MECLİS’E TAŞIYACAK

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, bütün muhalefet partilerine çağrı yaparak, konutlar ve mesken statüsündeki işyerlerinin kontrol edilmesini istedi. İpekyüz, “Kritik bir süreçteyiz. Hiç kimse ufacık bir ayrıntıyı ihmal etmemelidir. Günlerdir herkese, ‘evinizdeki adreslere bakın’ deniliyor. Şu anda boş evler, mesken konumunda olup işyerleri olarak kullanılan yerlere bakmak gerekiyor” dedi. İpekyüz, konuyu Meclis gündemine taşıyacaklarını da söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir