OpenAI yapay zeka tarafında yeni ortaklıklar kuruyor!

OpenAI Veri Ortaklıkları girişimi, “halka açık olarak çevrimiçi olarak kolayca erişilemeyen” olduğunu söylediği büyük ölçekli özel ve kamuya açık bilgileri arayacak. Şirket, toplayacağı verilerin mutlaka sayısal veya metin biçiminde olması gerekmediğini söylüyor; program aynı zamanda resim, ses veya videoyu da kabul edecek.

Şirket özellikle, “insan niyetini ifade ettiği” sürece “herhangi bir konu” ve “herhangi bir dilde” veri aradığını söylüyor ve bunu uzun biçimli makalelere veya yazılı konuşmalara benzetiyor. OpenAI tarafından toplanan insan odaklı verilerin, şirketin konuşulan kelimeleri yazıya dökmek için kullanılan otomatik konuşma tanıma teknolojisi gibi araçları geliştirmesine yardımcı olması bekleniyor.

OpenAI yapay zeka tarafında yeni ortaklıklar kuruyor!

Bu girişim aynı zamanda ChatGPT’nin kullanıcılarla sohbet yoluyla etkileşime geçmek için sesli sorguları destekleyen son genişletmesiyle de paralellik gösteriyor. Yapay zeka modellerini, insan benzeri konuşmaları nasıl sürdüreceğini öğreten daha fazla bilgiye maruz bırakmak, yalnızca bu özelliği ve işlevi takip edecek diğer araçları daha da geliştirecek.

ChatGPT, artan kullanıcı tabanı için şimdiden rekorlar kırmış durumda. Dünya çapında yaklaşık 100 milyon haftalık aktif kullanıcısı var, bu da gizliliğin araç için yalnızca odak noktası olmaya devam edeceği anlamına geliyor. Daha önce Samsung çalışanları, hassas verilerin yapay zeka modeline sızdırılması nedeniyle zor durumda kalmıştı. OpenAI, bir kullanıcı açıkça bir katılım formu aracılığıyla bilgi göndermediği sürece API’si tarafından oluşturulan verileri modellerini eğitmek için kullanmadığını iddia etse de tüm gözler şirketin bu girişim aracılığıyla toplanan verileri, özellikle de özel veri kümelerini nasıl ele aldığı üzerinde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir