“Yeşilçam’ın Unutulmayan Filmleri” AKM’de sinemaseverlerle buluşuyor

“Yeşilçam’ın Unutulmayan Filmleri” başlıklı gösterim ve söyleşiler, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması’nda başladı.

Gösterimlerin ilki “Feride” filmi öncesinde gerçekleştirilen söyleşiyi yöneten oyuncu Gülsen Tuncer, Yeşilçam’ın Türk filmlerinin anası ve ana damarı olduğunu söyledi.

Türk sinemasının ilk yıllarında yapımlara katkıda bulunan stüdyolara ve sinemacılara değinen Tuncer, “Adı bilinen ve bilinmeyen sinemamıza emeği geçen herkesi saygıyla anıyoruz. Kamera önü, kamera arkası ve izleyicilerimiz olarak biz çok büyük bir aileyiz. Bu dünya sinemasında olmayan bir örnektir. Biz gerçekten birbirimizi tanırız ve hatta izleyicilerimiz bizi çok yakından bilir.” değerlendirmesinde bulundu.

SESAM Başkanı Mehmet Ergin Soyarslan, gösterimlerde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Kalbimizde depremin ve depremde kaybettiklerimizin acısıyla bugün buraya geldik. Çünkü sinemayı yarınlara götürmek zorundayız.” dedi.

SESAM Başkan Yardımcısı Nil Gürpınar da Yeşilçam filmlerini gençlerle buluşturmak istediklerini belirterek, “Bu filmler bizim kültürümüz, bu kültürü herkese aktarmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Metin ağabeyle tanıştıktan sonra çok sevdik birbirimizi”

Film-San Vakfı Başkanı oyuncu Engin Çağlar ise ilk gösterimin “Feride” filmi olduğuna işaret ederek, “Feride, sinemanın çok önemli ve dahi yönetmenlerinden, benim için en başta olan, çok yakın dostum, ağabeyim, rahmetli Metin Erksan’ın filmi.” diye konuştu.

Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı başka filmlerde de oyunculuk yaptığını anlatan Çağlar, “Metin ağabeyle tanıştıktan sonra çok sevdik birbirimizi. Herkes şaşırıyor ‘Sen dört film Metin ağabeyle nasıl çalıştın?’ diyorlar. Çok rahat, çok güzel oldu. Allah’tan rahmet diliyorum. Çok can dostumdu, ağabeyimdi.” açıklamasında bulundu.

“Yeşilçam’ın Unutulmayan Filmleri” seçkisi gösterim programında “Hıçkırık”, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Gülşah”, “Çiçek Abbas”, “Hababam Sınıfı Güle Güle”, “Hudutların Kanunu”, “Kızılırmak Karakoyun”, “Bitirim Kardeşler”, “Şoför Nebahat”, “Tersine Dünya”, “Fırat’ın Cinleri”, “Feride”, “Hanım”, “Toprağın Teri”, “Susuz Yaz”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Karanlıkta Uyananlar” ve “Güllü” filmleri yer alıyor.

Türk sinema tarihinde yer edinmiş sanatçılarla söyleşilerin de yapılacağı gösterimler, 12 Mart’a AKM Yeşilçam Sinemasında devam edecek.

Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, Vadullah Taş arşivinden 1963-1993 yılları arasındaki Yeşilçam filmlerinin afişlerinin yer aldığı sergi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir