Facebook’un yeni reklam oyunu ortaya çıktı

Bu özellik, kullanıcıların Facebook ve Instagram’ın uygulama içi tarayıcıları aracılığıyla ziyaret ettikleri tüm bağlantıları takip etmelerine olanak tanıyor.

Meta’ya göre bu özellik, kullanıcıların bir bağlantıyı “asla kaybetmemelerini” sağlamalarına olanak tanıyor. Özellikle ilgili uygulama içi bir bildirimde, “Facebook’ta gezinme etkinliğiniz artık tek bir yere kaydedilerek ziyaret ettiğiniz son bağlantılara kolayca geri dönün” diyor.

Ancak Gizmodo’nun işaret ettiği gibi bu özellik aynı zamanda Meta’ya, Apple’ın uygulama takibine yönelik kısıtlamalarının ardından darbe alan hedefli reklamcılığı iyileştirmenin kolay bir yolunu da sunuyor. Şirket, bir destek makalesinde “Bağlantı geçmişi açıkken, reklamlarınızı Meta teknolojilerinde geliştirmek için Facebook’un Mobil Tarayıcısındaki bağlantı geçmişi bilgilerini kullanabileceğimizi unutmayın” diyor.

Instagram’ın da benzer bir özelliği var; kullanıcıların uygulamanın tarayıcısı aracılığıyla ziyaret ettiği bağlantıları takip ediyor. Her ne kadar pek çok kullanıcı ayarları yeni keşfediyor gibi görünse de, bir Meta sözcüsü özelliklerin geçen yaz kullanıma sunulmaya başladığını doğruladı.

Facebook’un yeni reklam oyunu ortaya çıktı

Bağlantı geçmişi varsayılan olarak etkin olmasa da, bu, pek çok kişinin fazla düşünmeden tercih edebileceği türden bir ayar; özellikle de şirket bunu, bağlantıları “kaybetmekten” kaçınmanın bir yolu olarak pazarlıyor. Bu durum, Meta’nın kullanıcıların çevrimiçi etkinlikleri hakkında veri toplamak için giderek daha sinsi yöntemler kullandığından endişe eden bazı gizlilik savunucuları arasında endişeye yol açtı.

Ancak iyi haber şu ki, bağlantı geçmişinin etkin olup olmadığını tekrar kontrol etmek ve etkinleştirdiyseniz devre dışı bırakmak oldukça kolay.

Facebook’ta kullanıcıların uygulama içinden bir bağlantı açması ve ayarları uygulama içi tarayıcıdan açmak için menüye dokunması gerekiyor. Ardından “bağlantı geçmişi” geçişini arayın. Açıksa kapatın ve ardından açılır pencere aracılığıyla devre dışı bırakılmasını istediğinizi onaylayın. Instagram’daki süreç de hemen hemen aynı: Uygulama içi tarayıcının ayarlarına gidin, “bağlantı geçmişi”ni arayın ve seçiminizi onaylayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir