Nijerya’da kral öldürüldü, eşi kaçırıldı

Sık sık silahlı saldırılarla gündeme gelen Nijerya’da, bir grup silahlı saldırgan kral Segun Aremu’nun sarayına baskın düzenledi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, saldırganlar Aremu’yu öldürdü, Aremu’nun eşi ve beraberinde bir kişiyi daha kaçırdı.

Ülkenin güneybatısında gerçekleşen olayda saldırganların kim olduğu ya da fidye isteyip istemediği henüz bilinmiyor. Polis, saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Kwara eyaletinde işlenen cinayetle ilgili açıklama yapan vali AbdulRahman AbdulRazaq, “şoke edici” bulduğu olayları “iğrenç” olarak niteledi. Vali, “Failleri mutlaka yakalayacağız ve bunun onların insanlığa karşı işlediği son suç olmasını sağlayacağız” dedi.

Nijerya’da kaç tane olduğu bilinmeyen krallar, anayasal bir statüye sahip olmasa da toplumda saygın bir konuma sahip.

BİR KÖYE SALDIRI DÜZENLENDİ, 30 OCAK’TA KAÇIRILANLAR İÇİN FİDYE İSTENDİ

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, sadece dün iki eyalette daha saldırı ve fidye olayları yaşandı.

Benue eyaletinde düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi öldürüldü. Agatu Bölge Başkanı Yakubu Ochefu, silahlı kişilerin Agatu bölgesindeki Ugboju köyünde saldırı düzenlediğini belirtti. Ochefu, saldırının ardından 9 kişinin cesedini bulunduğunu, çok sayıda kişinin yaralandığını aktardı.

Saldırı sonrası köyden çok sayıda kişinin kayıp olduğunu söyleyen Ochefu, “Kaybolanların arasında çok sayıda kız çocuğu bulunuyor. Bazıları muhtemelen kaçırıldı” dedi. Ochefu, eyaletteki saldırıların durdurulması için hükümetin müdahale etmesi çağrısı yaptı.

Ekiti eyaletinde 30 Ocak’ta kaçırılan 6 öğrenci ve 3 öğretmen için fidye istendi. Okul yöneticisi Gabriel Adesanya, yerel basına yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin kendisini arayarak kaçırdıkları öğrenci ve öğretmenlerin serbest bırakılması için 100 milyon naira (yaklaşık 111 bin dolar) talep ettiğini belirtti.

Adesanya, silahlı kişilerin, fidyenin ödenmemesi halinde kaçırdıkları kişilere karşı “bilinmeyen eylemler” yapma tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Silahlı kişilerin istediği fidyeyi velilerin karşılayamayacağını aktaran Adesanya, “Velilerin çoğu paranın onda birini bile karşılayamıyor. Okul ve toplum için içler acısı bir durum. Saldırıdan bu yana derslere devam edemedik” dedi.

NİJERYA’DA İNSAN KAÇIRMALAR

Nijerya’da insan kaçırma suçunun cezası idam olmasına rağmen fidye için kaçırma olaylarına sıkça rastlanıyor. Silahlı kişiler, genelde ülkenin kuzeyindeki köyleri, okulları ve yolcuları hedef alarak fidye talep ediyor.

Nijerya’da yasalar, durum ne kadar kötü olursa olsun fidye parasını ödemeyi yasaklıyor. Ancak mağdurlar, yetkililere güvenmediğinden dolayı ödemeyi yapıyor. Ülkede geçen yılın mayıs ayından beri 4 bin kişinin kaçırıldığını belirtiliyor.

Nijerya, ülkenin farklı bölgelerinde silahlı çetelerin yanı sıra cihatçı örgütler Boko Haram ve IŞİD’in Batı Afrika kolu ISWAP’ın saldırılarıyla karşı karşıya bulunuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir