Popular Science 151 yılın ardından artık dergi yayınlamayacak

Bilim, teknoloji ve doğa alanlarıyla ilgili geniş bir yelpazedeki hikayeleri kapsayan PopSci, ilk sayısını 1872’de yayınladı. Derginin 2018’de üç aylık yayın takvimine geçmesiyle birlikte işler yıllar içinde çok değişti. 2020’den sonra ise fiziksel kopyalardan tamamen vazgeçildi.

Eski PopSci editörü Purbita Saha, LinkedIn’deki bir gönderisinde derginin yayından kaldırılmasıyla ilgili yorum yaptı ve “sahiplerinin, beş dakikalık bir sürede 151 yıllık değişimlere uyum sağlayan öncü bir yayını kapatmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını, öfkelendiğini ve dehşete düştüğünü” belirtti. İşten çıkarmalar, son haftalarda bilim dünyasındaki gazetecileri özellikle sert biçimde etkiledi. National Geographic, haziran ayında derginin editör kadrosunun geri kalanını işten çıkardı, ardından Gizmodo son iklim muhabirini işten çıkardı ve CNBC geçen hafta iklim masasını kapattı.

Popular Science 151 yılın ardından artık dergi yayınlamayacak

Axios’a göre PopSci, dergi formatını bırakmanın yanı sıra bu ayın başlarında birkaç çalışanı işten çıkardı ve yayının ticaret ekibinde yaklaşık beş editör personeli ve “birkaç” işçi kaldı. Dijital medya grubu Recurrent Ventures, 2021’de PopSci’yi satın aldı ve işten çıkarmalardan sadece bir hafta önce üç yıl içindeki üçüncü CEO’sunu seçti.

PopSci, özel içeriğe ve dergi arşivine erişim sağlayan PopSci Plus aboneliğinin yanı sıra web sitesinde makaleler sunmaya devam edecek. Bununla birlikte, bunun sona ermesi bir dönemin sonunu işaret ediyor ve bilim gazeteciliği alanındaki diğer kesintiler, iklimimizin durumu hakkında güncel bilgi sahibi olmayı veya başka türlü karşılaşmadan karşılaşamayacağınız büyüleyici hikayelere dalmayı kolaylaştırmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir