Yeni DeusEx oyunu iptal edildi! Eidos Montreal’de işten çıkarmalar yaşanıyor

Embracer Group, iki yıllık bir geliştirme sürecinden sonra Deus Ex serisinin yeni oyununu iptal ettiği ve Eidos Montreal’deki bazı personeli işten çıkardığı haberleri ile gündemde. Bloomberg’e göre, Deus Ex serisinin duyurulmamış üçüncü ana oyunu bu yılın ilerleyen aylarında üretime geçecekti. Ancak, geliştirici Eidos Montreal’in yerine orijinal bir franchise üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

Eidos Montreal, işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama yaparken iptal edildiği iddia edilen Deus Ex oyunu hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Stüdyo, “Küresel ekonomik bağlam, endüstrimizin zorlukları ve Embracer tarafından duyurulan kapsamlı yeniden yapılandırma nedeniyle stüdyomuz sonunda etkilendi. Geliştirme ekipleri, idari personel ve destek hizmetlerinden 97 kişinin işine son verilmesi zor bir karar oldu” dedi. IGN Embracer’ın bir sözcüsüne ulaştığında, “Embracer, 23/24 mali yılı için kapsamlı bir yeniden yapılandırma programı duyurdu, bu süreç Mart 2024’ün sonuna kadar devam edecek. Bu süreç, yerel olarak operatif grup seviyesinde yönetilecek ve etkilenen çalışanlara öncelik verilecek, grup seviyesinde ise belirli stüdyolar hakkında yorum yapmayacağız” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Yeni DeusEx oyunu iptal edildi! Eidos Montreal’de işten çıkarmalar yaşanıyor

Embracer Group, Suudi destekli Savvy Games Group ile sözde 2 milyar dolarlık anlaşmanın çökmesinin ardından stüdyolarını agresif bir şekilde kapatıyor. Embracer Group’un şu ana kadar kapattığı bazı stüdyolar arasında Saints Row geliştiricisi Volition ve Timesplitters geliştiricisi Free Radical Design bulunuyor. Elex geliştiricisi Piranha Bytes da, bir sonraki projesi için bir ortak bulmakta zorlanıyor ve olası bir kapanış söylentileri arasında zor günler geçiriyor.

Embracer Group, Eidos Montreal’i 2022’de Square Enix’ten satın almıştı ve Tomb Raider ile Deus Ex gibi franchise’ların haklarını da elde etmişti. Şirket, yeni IP için “büyük potansiyel” gördüğünü ve yeniden yapım, devam filmi ve remaster çalışmaları için planlar olduğunu belirtmişti. Bir süredir yeni bir Deus Ex oyunuyla ilgili söylentiler dolaşıyordu, ancak baş karakter Adam Jensen’ı canlandıran seslendirme sanatçısı Elias Toufexis henüz bu rolü yeniden üstlenmek için iletişime geçirilmediğini söyledi.

Deus Ex serisinin en son girişi, 2016’da çıkan Deus Ex: Mankind Divided’dı. IGN’nin Deus Ex: Mankind Divided incelemesinde, “Katmanlı, zeki ve kusursuz tasarlanmış olan Deus Ex: Mankind Divided’ın oynanışı, meraklı ve yaratıcı oyuncuları ödüllendiriyor” ifadelerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir